TİROİD NODÜLÜ VE GUATR TEDAVİSİNDE AMELİYATSIZ YENİ YÖNTEM ( RF-MİKRODALGA TÜMÖR ABLASYON )

Ablasyon; Ablasyon tümörün yakılarak yokedilmesidir. Avrupa’da birçok ülkede RF ve Mikrodalga ablasyon birçok tümör tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Mikrodalga ablasyonun daha büyük lezyonları tedavi edebilmesi, tedavinin daha kısa sürede ve daha az ağrı ile yapılabilmesi gibi üstünlükleri bulunmaktadır. Günümüzde ancak ileri yaş veya ek hastalıkları nedeniyle ameliyat olamayan hastaların tedavisinde sıklıkla ablasyon yöntemlerini kullanmaktayız. Bu yöntemle nodül vakaları en fazla bir gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilebilmektedir. Özellikle uygun olgularda başarı şansı çok yüksektir. Özetle, bu yöntemle nodül tedavisinin başlıca avantajları; işlemin kısa sürede tamamlanabilmesi ( en fazla 15 dk), lokal anestezi ile işlemin uygulanabilmesi, işlem sonrası hastanın rahatlıkla ayağa kalkması ve taburcu olması. İşlem için özel iğneler kullanılmaktadır.  Daha önceden yakılması gereken alanın boyutları hekim tarafından belirlenmektedir.  Bu boyutlara göre jeneratörden ısı ve zaman değerleri ayarlanır. Sistem temel olarak, dokuda ısı enerjisi oluşturulması esasında dayanmaktadır. Özel iğneler ile güvenli bir şekilde nodülün yakılması sağlanırken, normal tiroid dokusu ve çevre dokular korunmaktadır.
Nasıl Uygulanır ? Günümüz koşullarında kistik tiroiD nodülleri tedavisi önce kisti birkaç kez iğne ile boşaltma daha sonra kistin tekrarlaması durumunda kistin bulunduğu lobu cerrahi yöntem ile almaktı. Buda hastanın hem genel anesteziye alınmasına hem görüntü olarak rahatsız edici bir dikiş izine neden olmaktaydı. Bu yöntemde önce lokal anestezi uyguluyoruz. Ultrason veya tomografi eşliğinde iğneyle girdiğimiz nodülü ısı enerjisi ile yakıyoruz. Mikrodalga frekansları damara yakın nodüllerde daha iyi yakılmakla birlikte damara zarar vermek gibi bir risk bulunmamaktadır. Yani hasta ağrı hissetmeden lokal anestezi ile tedavi edilebilmektedir. Endişesi yüksek olan hastalarımıza dilerlerse damardan rahatlatıcı ilaçlar da verilebilmektedir. Hastalarımızla konuşarak işlemi gerçekleştiriyoruz ve birkaç dakika yutkunmamalarını konuşmamalarını istiyoruz. İğneyi çıkarttığımız anda hasta konuşabiliyor.

Yeni teknik MİKRODALGA ile ablasyonda sadece ok işaretli iğne kadar bir yerden işlem yapılmaktadır.


Nasıl Uygulanır ?

Günümüz koşullarında kistik tiroid nodülleri tedavisi önce kisti birkaç kez iğne ile boşaltma daha sonra kistin tekrarlaması durumunda kistin bulunduğu lobu cerrahi yöntem ile almaktı. Buda hastanın hem genel anesteziye alınmasına hem görüntü olarak rahatsız edici bir dikiş izine neden olmaktaydı. Bu yöntemde önce lokal anestezi uyguluyoruz. Ultrason veya tomografi eşliğinde iğneyle girdiğimiz nodülü ısı enerjisi ile yakıyoruz. Mikrodalga frekansları damara yakın nodüllerde daha iyi yakılmakla birlikte damara zarar vermek gibi bir risk bulunmamaktadır. Yani hasta ağrı hissetmeden lokal anestezi ile tedavi edilebilmektedir. Endişesi yüksek olan hastalarımıza dilerlerse damardan rahatlatıcı ilaçlar da verilebilmektedir. Hastalarımızla konuşarak işlemi gerçekleştiriyoruz ve birkaç dakika yutkunmamalarını konuşmamalarını istiyoruz. İğneyi çıkarttığımız anda hasta konuşabiliyor.

Cerrahiyi kabul etmeyen Tiroid kanseri hastasında ;1. görüntü kanserin kan akışını göstermekte 2. görüntü mikrodalga ablasyondan sonra kan akışının olmadığını göstermektedir.


Uygulama sonrası takip ;

1-2 saat sonra kontrol amaçlı ultrasonografi  ile hasta muayene edilir.  Genel olarak 1 ay sonrasında alınan görüntüleme sonuçlarında nodül boyutunun küçülmesi beklenmektedir. Alınan sonuçlar değerlendirilerek gereken bölgelere tekrar ablasyon yapılması planlanabilir.  Teknik başarı işlemin hemen sonrasında, teknik etkinliği ise işlem sonrası takiple anlaşılır.

Ablasyonun Avantajları ;

sadece bir iğne kadar yerden giriş yapılır (infeksiyon riski az, yara izi yok) işlem sırasında ve sonrasında hasta ağrı yaşamaz lokal anestezi yeterlidir. 5 cm ve üzeri tümörler bile yakılabilmektedir. tekrarlanabilir.

1. görüntü deki sıcak nodüle radyoaktif iyot tedavisi, soldaki soğuk nodüle MİKRODALGA uygulanmıştır. 2. görüntü MİKRODALGA ablasyondan 3 ay sonraki tiroidin düzelmiş şeklini göstermektedir.


Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top