Vasküler Stent Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vasküler Stent Nedir?

Stentler, tıkalı ya da daralmış olan damarların cerrahi dışı yöntemlerle açık tutulmasını sağlayan tüp kafes şeklindeki damar içi metalik desteklerdir. Vaskülerstentlerin balon kateter aracılığıyla veya kendiliğinden genişleyen farklı metallerden yapılmış tipleri vardır. Stentler çoğu zaman atardamarların darlık ve tıkanıklıklarında kullanılırken, bazı durumlarda toplardamarlar için de kullanılabilir. İşlem Nasıl Yapılır?
İşlem sırasında yaklaşık kurşunkalem ucu büyüklüğünde bir cilt kesisi yapılır. Buradan iğne ile damara girildikten sonra üzerinden öncelikle bir kılavuz tel ve daha sonra üzerinden balon kateter iletilerek floroskopik görüntü eşliğinde tıkalı ya da daralmış damar kesimine kadar ulaşılır. Kateter ucunda mevcut olan balon, tıkanıklığı açmak için o bölgede şişirilir. Sonra kılavuz tel yerinde bırakılırken balon kateter geri çekilir. Aynı tel üzerinden bu kez stentin üzerinden yerleştirilmiş olduğu taşıyıcı kateter sistemi dar ya da önceden tıkalı alana ilerletilir ve stent bu bölgede açılır. Bazen balonla darlık alanında genişletme işlemi yapılmadan stent doğrudan sorunlu bölgede açılır. Bu yaklaşım, sorunlu damara ve doktorunuzun tercihine bağlı olarak değişir.

Neden Anjiyoplastiye İhtiyaç Vardır?
En sık karşılaşılan neden, damar sertliğine bağlı oluşan tıkanıklıktır. Plak adı verilen ve bağ dokusu ile kolesterolden oluşan yapılar nedeniyle damar tıkanır. Atardamarlar tüp şeklindedir ve dokulara kan aracılığıyla besin ve oksijen taşırlar. Eğer damar tıkanırsa o bölgeye yeterli oksijen ve besin gitmez. Stent Yerleştirme İşlemine Neden İhtiyaç Vardır?
Tıkanan bölgeye göre farklı rahatsızlıklarınız olur. Örneğin; bacak damarlarınızda bir tıkanıklık varsa merdiven çıkarken, yürürken hatta dinlenirken bu bölgede bir ağrı duyabilirsiniz. Böbrek damarlarınızda bir tıkanıklık oluşmuşsa tansiyonunuz yükselebilir.

Damar Tıkanıklıklarının Tedavisi Nelerdir?

En sık stent yerleştirme nedeni damar sertliğine bağlı damar tıkanıklığıdır. Kolestrol ve bağ dokusu içeren plak dediğimiz damar sertliği oluşumları önce damarların daralmasına ve zamanla tıkanmasına yol açar. Atardamarlar tüp şeklindedir. Dokularınıza kan aracılığıyla besin ve oksijen taşırlar. Eğer damar tıkanırsa o bölgeye yeteri kadar oksijen ve besin gitmez.

Tıkanıklık Bulguları Nelerdir?

Tıkanan bölgeye göre farklı rahatsızlıklarınız olur. Örneğin; bacak damarlarınızda bir tıkanıklık varsa merdiven çıkarken, yürürken hatta dinlenirken ağrılarınız olabilir. Böbrek damarlarınızda bir tıkanıklık varsa tansiyonunuz yükselebilir. Beyni besleyen damarların darlıklarında felce kadar gidebilen rahatsızlıklar oluşabilir.

Damar Tıkanıklıklarının Tedavisi Nelerdir?

Bazı tıkanıklıklar ilaç tedavisi ve cerrahi yöntem ile, bazıları da balon anjiyoplasti ve stent yerleştirilmesi gibi girişimsel radyolojik yöntemler ile tedavi edilir. Yapılacak işlem doktorlarınızın sizin için en uygun tedavi yöntemi belirlemesi ve sizi bilgilendirip onayınızı almasından sonra kesinlik kazanır. Doktorunuz stent yerleştirilmesi öncesi ve sonrasında size bazı ilaçlar verir. Bu ilaçların kullanılması da tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.

Stent Yerleştirme Nasıl Bir İşlemdir, Ne Kadar Sürer?

Stent yerleştirme işlemi yaklaşık bir saat sürer. Nadiren uzun sürdüğü hastalar olabilir. Eğer daha önceden tanı için anjiyografi yapılmamışsa, önce bu işlem yapılır.

Stent yerleştirmede 3 basamak vardır;

Bir iğne ile genelde kasık bölgesinden ( bazen de koldan ) damara girilmesi, damar kılıfının yerleştirilmesi
Kılavuz telin tıkalı damara ilerletilmesi ve balon kateterle tıkalı kesimin stent öncesi şişirilerek genişletilmesi. Aynı kılavuz tel üzerinden stentin ilerletilmesi ve balon şişirilerek genişletilen damar kesimine yerleştirilmesi.
Anjiyografik kontrolün yapılarak kateterin ve kılavuz telin geri çekilmesi.

İşlem Anında Ağrı Hissedecek miyim?
İşlem için damara giriş yerine bölgesel anestezi yapılacaktır. Bu andan itibaren o bölgede baskı hissedeceksiniz, ağrınız olmayacaktır.

Stent Hazırlığı Nasıl Olmalıdır?

Eğer yatan hastaysanız doktorunuz ya da hemşireniz size yardımcı olacaktır. Eğer işlemin yapılacağı gün hastaneye çağrıldıysanız uymanız gereken kurallar şunlardır: Gece yarısından itibaren aç kalın. Çoğu hasta kendisine verilmiş olan ilaç tedavisine devam edebilir. Aspirin, kumadin, heparin gibi ilaçlar ayrıca önem taşıdığından kullanımı mutlaka doktorunuza danışılmalıdır. Tansiyon ve kalp ilaçlarınızı az bir miktar su ile alabilirsiniz. Ancak doğru yaklaşım, işleme karar verildikten sonra kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmenizdir. Buna ek olarak, bu ilaçları işlem günü doktorunuza tekrar bildiriniz. Diyabetik hastaysanız ve insülin kullanıyorsanız, doktorunuzla ilaç dozu hakkında görüşün. Şeker hastaları kullandıkları tüm ilaçlar konusunda doktorlarını bilgilendirmelidirler. Stent yerleştirilmesini takiben 6-8 saat süre ile hastanede gözlem altında kalmanız gerekecektir. Gözlem süresi sonrasında evinize gitmenize izin verilecektir. Gözlem süresinin daha uzun olması mümkündür. Buna, işlemi yapan hekim karar verecektir. Eğer kullandığınız ilaçlar hakkında yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız işlem günü tüm ilaçlarınızı kutularıyla birlikte yanınızda bulundurunuz. Anjiyoplasti ve stent uygulaması sırasında kullanılan kontrast madde ( opak ilaç, renkli ilaç) alerjiniz ya da iyot alerjiniz varsa doktorunuza işlemden önce bilgi veriniz. Bu sayede alerjiye karşı hazırlık yapılarak riskiniz azaltılabilir. Anjiyoplasti veya stent uygulamaları gibi girişimler öncesi en az 24 saat sigara içmeyin ve daha da önemlisi sigarayı tamamen bırakma kararı alın. Sigara dünya üzerinde bilinen ve insan sağlığını tehdit eden önlenebilir en büyük risk faktörüdür. İşleme gelirken üstünüzde takı olmamasına özen gösterin.

İşlem Sonunda Neler Olur? Stent yerleştirilmesi sonrası çoğu hastalar hastanede tutulmaktadır. Hastanedeki odanıza döndüğünüzde hemşireler size ne kadar süre sonra ayağa kalkacağınız ve ne kadar süre sonra yemek yiyeceğiniz konusunda bilgi verecektir. Evinize Gittiğinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Doktorunuza danışarak ilaçlarınızı kullanabilirsiniz. Dinlenin. Bol sıvı alın ve rutin diyetinize uyun. 24 saat boyunca girişim yapılan yerdeki bandajın yerinde kalmasına özen gösterin. 24 saat boyunca - mümkünse – hiçbir iş yapmayın. Sigarayı tamamen bırakma kararı alın. 24 saat duş almayın. Eğer girişim yerinde kanama başlarsa o bölgeye baskı uygulayın ve zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Aynı şekilde, giriş bölgesinde renk ve/veya ısı değişikliği olursa ya da balon yapılan bölgede ağrı başlarsa hemen doktorunuza danışın. Girişim yerinde titreşimli ses hissi alırsanız doktorunuzu arayınız.


Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top