Karotis(şah) damar darlığı ve stentleme

Karotis damarında bizim en sık gördüğümüz problem daralmadır . Şah damarı diye bilinen karotis damarındaki darlık, özellikle 40 yaşından sonra görülüyor. Karotis damarında oluşan darlık, ileri aşamada damarda tıkanmaya yol açıyor.

Şah damarındaki daralmanın belirtileri nelerdir? Tıkanma durumunda belirtiler farklılık gösteriyor mu?

Daralma halinde iki türlü belirti ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi beyinin o bölgesine yeterince kan gidemediği için o bölgenin faaliyetlerinin aksaması. Bir de darlık yüzünden rahat kan geçemezken orada küçük bir pıhtı oluşur ya da darlığı yapan yağ birikintisinden kopan bir parça gidip beyindeki bir damarı tıkar, damarı tıkadığı bölge felç olur.  Bunun sonucunda görme kaybı, konuşma bozukluğu ortaya çıkabilir, söyleneni anlayamama ortaya çıkabilir, kolu ya da bacağı veya her ikisini birden hareket ettirememe gibi bir felç veya yüz felci ortaya çıkabilir, baş dönmesi, bulantı, kusma olabilir. Tüm bunlar beyin tıkanıklığında görülen belirtilerdir. Bunların bir bölümü geçici olabilir. Biz buna geçici iskemik atak denir. Eğer bu geçmez de kalıcı olursa inme, felç şeklinde ortaya çıkar.

Şah damarındaki darlığın nedenleri neler?

Daralmanın ana nedeni damar sertliğidir bazen de damarın bir travma sonrası ya da boyuna alınan darbe sonrası hasar oluşabilir ve diseksiyon dediğimiz damar tabakalarından bir veya ikisinin yırtılarak duvardan ayrışması ve kan geçen yolu daraltması söz konusu olabilir bu durumda genç hastalarda da görülebiliyor. 

Teşhis nasıl konuyor?

Klinik muayene sonrasında teşhis için görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç vardır; Doppler US, MR anjiyo, BT anjiyo yapılabilir ama en doğru sonucu kateterle yapılan anjiyo gösterir.
Şah damarında oluşan darlıkların oluşturduğu jet akım ile daha yukarıdaki beyin damarlarını etkilemektedir. Ayrıca stent tedavisi sırasında beyin damarlarında ki noksanlıkların bilinmeside oluşabilecek bir çok sorunun önüne geçer.Bu nedenle görüntüleme beyin damarlarını da içermelidir.

Tedavide hangi yöntemler uygulanabiliyor?

Tedavide üç strateji izleniyor, eğer darlık çok fazla değil ve hastada şikayete yol açmıyorsa kan sulandırıcı ilaçlarla hasta izlenebilir. Eğer hastanın şikayetleri geçmiyorsa veya darlık yüzde 70’den fazlaysa o zaman bu darlığı genişletmek gerekir, genişletmek için iki yol vardır. Bir tanesi açık ameliyatla damarı açıp içindeki kireç birikintilerini kazımak. Diğeri ise anjiyo yöntemiyle kasıktan girerek oraya gidip stent yerleştirmek ve orayı genişletmek.

Şah damarındaki darlıklarda stent uygulaması nasıl yapılıyor?

Stent uygulaması kasıktan girilerek yapılır, kateter dediğimiz ince uzun borular şah damarına gayet rahatlıkla çıkarılır. Kateterin içinden önce bir tel göndeririz, ucunda kapalı bir şekilde şemsiye vardır darlığı geçtikten sonra bu telle şemsiyeyi açarız ve o şemsiye kan geçişine müsaade eder. İşlem sırasında pıhtı veya parçalanan plakların beyin damarlarını tıkamasını önler.

Hangi vakalara stent önerilir? Şah damarındaki tıkanmanın yeri, darlığın derecesi önemli mi? Stent takılamayacak vakalarda var mı?

Nasıl ki ameliyat olamayacak hastalar varsa stent takılamayacak hastalar da var. Ya çok yoğun kireçlenmesi varsa stent açılamayabilir veya damarın şekli bizim oraya ulaşmamıza engelse, çok kıvrımlıysa stenti oraya taşımak mümkün olmayabilir.  Yüzde 3-5 gibi bir orandaki hasta grubuna stent takmak mümkün olmuyor veya yapılacak o iş ameliyattan daha riskli hale gelebiliyor. Hangi tedavi uygun sorusunun cevabı verilirken; hastanın özelliğine, darlığın yapısına, damarın yapısına göre karar verilir.

Karotis damarına stent uygulamaları ameliyathanede mi yapılıyor? Hastalar anesteziyle uyutuluyor mu? İşlem, hastanede kalmayı gerektiriyor mu?

Stent uygulaması hastanede anjiyografi ünitesinde yapılıyor. Hastayı uyutmaya gerek yok sadece kasığına bir uyuşturucu iğne yapıyoruz. Başka bir anesteziye ihtiyaç olmuyor. İşlemden sonra da hastayı bir gün hastanede tutuyoruz. Hastalar işlemden bir-iki gün sonra günlük hayatına dönüyor.

Stent uygulamasının avantajları neler? Ameliyata göre ne gibi kolaylıklar getiriyor

Birincisi hastaya anestezi vermek gerekmiyor, ikincisi bir gün hastanede yatıp çıkması mümkün. 

Stent uygulaması sırasında ya da sonrasında ne gibi komplikasyonlar meydana gelebilir?

Her tıbbi işlemde az da olsa bir risk vardır. Açık ameliyatta da stent’de de riskvar. İşlem sırasında damarın hasar görmesi, stentin hemen pıhtı ile tıkanması, filtreye rağmen bir pıhtının beyine kaçması ve felç bunlardan bazılarıdır.

Tarafımızca yapılan stent örnekleri

82 YAŞINDA ERKEK HASTAMIZIN SOL ŞAH DAMARINDA % 99 DARLIK VE STENTLE AÇILMASI
71 YAŞINDA ERKEK HASTANIN SOL ŞAH DAMARINDA 2 TANE PEŞİSIRA %95 DARLIKLAR STENT İLE AÇILDICopyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top