DİYALİZ KATETERİ VE SANTRAL VENÖZ PORT TAKILMASI

Santral venöz yol nedir? Genellikle boyundaki ana toplar damardan girilerek kalbe (kalbin sağ kulakçığına) takılan kateterlere santral venöz yol denir. Santral venöz yol çeşitleri arasında diyaliz tedavisi için kullanılan kısa dönemli ve uzun dönemli diyaliz kateterleri ve özellikle kemoterapi alan hastalarda kullanılan santral venöz port bulunmaktadır. Tüm girişimsel işlemlerde olduğu üzere ciltten girim bögesi uyuşturulur, hastaya damardan rahatlatıcı ilaçlar verilir. İşlemler Ultrason ve Floroskopi eşliğinde görerek yapılır ve kateterin ucu kalbe tam yeri görülerek takılır. Bu sayede işlemlerin başarısı yüksektir, riski çok düşüktür.
Santral venöz yol kimlere uygulanır? Bakteriemisi olan hastalara Sepsis oluşan hastalara Girim alanında enfeksiyon olan hastalara


Kateter seçimi

Diyaliz tedavisinin yapılabilmesi için kateterden yüksek hızla kan alınabilmeli ve verilebilmelidir. Bu nedenle hemodiyaliz veya aferez kateterleri genellikle kalın (12 Fr) çift lümenli kateterlerdir. Kalpdeki uçları yüksek kan akımını (400 ml/dak) sağlayabilmek için kademelidir ve çok sayıda delik içermektedir.


Kısa dönemli diyaliz kateterleri

Böbrek yetmezliği hastalarının fistülleri olgunlaşıncaya kadar hemodiyaliz yolu olarak kullanılmaktadır. Damardan yoğun tedavi gereken ve damar yolu problemi olan hastalarda da kullanılabilirler. Zehirlenmeler ve ABY gibi acil hemodiyaliz ihtiyacı olan durumlarda gerekirler. Bu kateterler genellikle 3 hafta vücutta kalırlar ve bu süre içerisinde hastadan kan alınması veya hastaya ilaçların verilmesinde de hasta için çok büyük kolaylık ve konfor sağlarlar. Hastaların her kan alımında veya ilaç verilmesinde tekrar tekrar acı çekmesini engellerler.

Uzun dönemli tünelli diyaliz kateterleri

Diyaliz hastalarının fistülleri çalışmıyorsa ve uzun dönemli hemodiyaliz tedavisi planlanıyorsa uzun dönemli tünelli diyaliz kateterleri takılır. Bunun yanı sıra uzun süre yoğun ilaç tedavisi alacak veya damardan beslenecek hastalarda da bu kateterler tercih edilir. Bu kateterler genellikle 6 ay veya çok daha uzun süreler vücutta kalarak hastanın diyaliz tedavisi için şart olan damar yolunu sağlarlar.

Santral Venöz Port (Kemoterapi Portu)

Kemoterapi hastalarında damar yolu bulunamaması ve sadece bu nedenle hastanın tedavisinin aksaması çok sık karşılaşılan bir sorundur. Port cilt altına yerleştirilen bir hazne (rezervuar) ve buna bağlanan kateterden oluşur. Özellikle kemoterapi veya yoğun ilaç tedavisi alacak hastalarda uygulanır. Genellikle yıllarca vücutta kalarak hastanın tedavisinin verilmesini kolaylaştırır.


Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top