ULTRASON ve SKOPİ ile görülerek DİYALİZ KATETERİ TAKILMASI

Hemodiyaliz nedir?

Hemodiyaliz çeşitli hastalıklar sonucu böbrek fonksiyonlarını kaybeden hastalarının hayatlarını sürdürebilmeleri için gereklidir. Vücutta oluşan atık madde ve biriken fazla sıvıların temizlenmesini sağlar ve bir böbrek işlevini görür. Son 20 yılda tıptaki gelişmeler ve diyaliz teknolojisindeki ilerlemelerle hemodiyaliz hastalarının yaşam süresi çok uzadı. Kronik böbrek yetmezliği tedavisinde sıklıkla hemodiyaliz yöntemi ile hastadan alınan kan hemodiyaliz makinesinde temizlenir ve hastaya tekrar verilir. Hemodiyalizin gerçekleştirilebilmesi yüksek miktarda kan akımı sağlayan damar yoluna ihtiyaç vardır. Diyalizin yapılabilmesi için bu miktarda yüksek kan akımı sağlayabilen damar yolu kolda cerrahi olarak oluşturulan fistül ile ya da boyun, kasık damarlarına yerleştirilen kateter ile sağlanır. Dakikada 300-400 ml kadar kan hastadan alınır, diyaliz cihazına gönderilir. Dört saatlik bir diyaliz seansında kan atık maddelerden temizlenerek fazla sıvı vücuttan çekilir.

Santral venöz yol nedir?
Genellikle boyundaki ana toplardamardan girilerek kalbe (kalbin sağ kulakçığına) takılan kateterlere santral venöz yol denir. Santral venöz yol çeşitleri arasında diyaliz tedavisi için kullanılan kısa dönemli ve uzun dönemli diyaliz kateterleri bulunmaktadır. Tüm girişimsel işlemlerde olduğu üzere ciltten girim bögesi uyuşturulur, hastaya damardan rahatlatıcı ilaçlar verilir. İşlemler Ultrason ve Floroskopi eşliğinde görerek yapılır ve kateterin ucu kalbe tam yeri floroskopi ile görülerek takılır. Bu sayede işlemlerin başarısı yüksektir, kateter çok etkin çalışır ve işlemin riski çok düşüktür.
Santral venöz yol kimlere uygulanır?
Uzun dönem IV tedavi alacak hastalara (Kemoterapi, TPN, Antibiyotikler)
Hemodiyaliz hastalarına
Plazmaferez hastalarına
Damardan beslenmeye ihtiyaç duyan hastalara
Santral Venöz yol kimlere uygulanamaz?

Kanda iltihap (Bakteriemisi) olan hastalara
Vücudunda yaygın enfeksiyon (Sepsis) oluşan hastalara
Girim alanında enfeksiyon olan hastalara
Kalıcı kateter takılacak hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanması tercih edilmez. Bir pıhtılaşma bozukluğu varsa işlemden önce düzeltilmesi için gerekli tedaviler verilir.

Kateter seçimi
Böbrek yetmezliği hastalarının fistülleri olgunlaşıncaya kadar hemodiyaliz yolu olarak kullanılmaktadır. Damardan yoğun tedavi gereken ve damar yolu problemi olan hastalarda da kullanılabilirler. Zehirlenmeler ve ABY gibi acil hemodiyaliz ihtiyacı olan durumlarda gerekirler. Bu kateterler genellikle 3 hafta vücutta kalırlar ve bu süre içerisinde hastadan kan alınması veya hastaya ilaçların verilmesinde de hasta için çok büyük kolaylık ve konfor sağlarlar. Hastaların her kan alımında veya ilaç verilmesinde tekrar tekrar acı çekmesini engellerler.
Uzun dönemli tünelli diyaliz kateterleri
Diyaliz hastalarının fistülleri çalışmıyorsa ve uzun dönemli hemodiyaliz tedavisi planlanıyorsa uzun dönemli tünelli diyaliz kateterleri takılır. Bunun yanı sıra uzun süre yoğun ilaç tedavisi alacak veya damardan beslenecek hastalarda da bu kateterler tercih edilir. Bu kateterler genellikle 6 ay veya çok daha uzun süreler vücutta kalarak hastanın diyaliz tedavisi için şart olan damar yolunu sağlarlar.


Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top