Böbrek Kistlerinin Ameliyatsız Tedavisi

Böbrek kistleri toplumda çok sık karşılaşılan hastalıklardır, ama ne mutlu ki çoğunluğu iyi huyludur. Kist içi sıvı dolu keseyi tarif eder. Kitlenin eşlik etmediği kistler neredeyse her zaman iyi huyludur. Çoğu kist herhangi bir şikayete veya hastalığa neden olmadığı için herhangi bir tedavi gerektirmez . Sadece ağrı, hipertansiyon, enfeksiyon veya idrar yolu tıkanıklığına neden olan kistler tedavi edilmektedir.


Tedavi kimlere uygulanır?

Ağrısı olan hastalara Renal kapsül gerilmesi, toplayıcı sistemde tıkanma (%2,5-16) Hipertansiyonu olan hastalara Kist basısına ikincil hiperreninemi Enfeksiyon (%2,5) gelişen hastalara İdrar yolu tıkanıklığı oluşan hastalara

Tedavi öncesinde kanser olmadığı araştırılmalıdır

Böbrek kanserlerinin (RCC’lerin) %4’ünün kistik olduğu unutulmamalıdır. US ve BT’nin birlikte kullanılmasının basit kistleri kistik malignitelerden ayırt etmedeki doğruluğu %90’nın üzerindedir.


Tedavi Yöntemi

Kistlerin basit aspirasyonu güvenli bir işlemdir, komplikasyonlar nadirdir. Kistin Sklerotik Tedavisi: Skleroz sadece aspirasyon iğnesi ile yapılabilir bazen kateter takılması gerekebilir


Tedavi nasıl yapılır?

Girişimsel tedavi ultrasonografi ve floroskopi eşliğinde uygulanır. İşlemin her basamağı ultrason ve floroskopi ile görülerek yapıldığından komplikasyon riski çok düşüktür. Tüm girişimsel işlemlerde olduğu üzere giriş bölgesi uyuşturulur ve damardan hastayı rahatlatıcı ilaçlar verilerek hastaların hemen hiç acı çekmemesi sağlanır. İnce bir iğne ile kistin içine girilir ve bir miktar kist sıvısı boşaltılır. Kist içine ilaçlar verilir. Alkol kist içersinde 15-20 dak bekletilir bu sırada hasta kistin tüm duvarlarının alkol ile temas etmesi için hastaya pozisyon verilir. Sonrasında kistin içindeki sıvı tamamen boşaltılır. Bazı durumlarda kateter dediğimiz özel bir malzeme takılması gerekebilir.


Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top