BACAK DAMAR TIKANIKLIKLARININ AMELİYATSIZ AÇILMASI

Arterioskleroz “damar sertliği” nedir?

Sağlıklı arterler (atardamarlar) esnek, güçlü ve elastik olurlar. Zaman içinde arterin maruz kaldığı basıncın artması ve yağ birikmesi ile arter duvarları kalınlaşır ve esnekliğini yitirir, hatta bazen kan akımı bozulup kesintiye uğrayabilir. Bu durum arterioskleroz olarak adlandırılır. Ateroskleroz özel bir tip arteriosklerozdur ancak bu iki terim birbirinin yerine de kullanılabilmektedir. Ateroskleroz genelde bir kalp problemi olarak bilinse de kol ve bacaklara giden damarları tutarak periferik arter hastalığı olarak bilinen tabloya, koroner arterleri tuttuğunda kalp krizine, beyin damarlarını tuttuğunda inme ve felçlere, aorta gibi büyük damar tutulumlarında anevrizmalara yol açabilir.

Damar Sertliği Nedenleri (risk faktörleri)

Sigara içmek Şeker hastalığı (Diabetes mellitus ) Yüksek tansiyon (Hipertansiyon ) Kolesterol yüksekliği Erkek cinsiyet Aile öyküsü 

Sigara damar tıkanmasının gelişiminde engellenebilir en önemli nedendir.
SİGARAYI BIRAKIN

HASTALARDA NASIL ŞİKAYETLER OLUR?

Damarlar tamamen daralıncaya kadar damar sertliğinin farkına varamazsınız. Ancak korunmak için gerekli tedbirler ne kadar erken alınırsa ve sağlıklı yaşam koşullarına ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olacaktır. 
Şah damarında oluşan darlıkların oluşturduğu jet akım ile daha yukarıdaki beyin damarlarını etkilemektedir. Ayrıca stent tedavisi sırasında beyin damarlarında ki noksanlıkların bilinmeside oluşabilecek bir çok sorunun önüne geçer.Bu nedenle görüntüleme beyin damarlarını da içermelidir.

Kronik arteriyel (atar damar) yetmezliğindeki şikayetler

İntermittan Klodikasyon:Yürümekle başlayan, dinlenmekle geçen kas ağrısı, tekrar tekrar oluşan yürüme ağrısı-istirahatte rahatlama
İskemik istirahat ağrısı: Daha ileri safhada ayağın uç bölümünde istirahatte bile aşırı ağrı İyileşmeyen yaralar, iskemik ülser gangren

Akut bacak iskemisi bulguları

Bacağın kesilmesine (amputasyona) kadar gidebilecek 5 “P’ bulgusu ile tanımlanan genelde emboliye sekonder klinik durumdur. Pain (Ağrı) Pulselessness (Nabızsızlık) Pallor (Solukluk) Paresthesias (Uyuşukluk) Paralysis (Felç)

Erkeklerde impotans (iktidarsızlık)

Türkiyede yaklaşık 760.000 periferik damar hastası olduğu ancak bu hastaların sadece %18’inin tanı ve uygun tedavi aldığı tahmin edilmektedir. Periferik damar hastalarında kalp krizi, inme ve buna bağlı ölüm oranları normal insanlardan 6-7 kat yüksektir.

Tedavi nedir?

Sigarasız yaşam Eksersiz programı (yürüyüş) Kilo kontrolü, bol su içme Hastalıkların kontrolü: Hipertansiyon, şeker hastalığı ve kollestrol yüksekliği tedavisi Antiplatelet ajanlar: Kardiovasküler olayları (kalp krizini) ve ölümleri azalttıkları için Aspirin 100 – 300mg koruyucu etkilidir Plavix hastalıktan koruma ve girişim sonrasında faydalıdır.

Cerrahi

Bypass graftleme - ven, prostetik Endarterektomi…

Ameliyatsız tedavi: Girişimsel Radyolojik İşlemler

Balon anjioplasti, Stentleme, Trombektomi, Lokal kateter aracılı tromboliz… Kesin tanı ve tedavi için anjiografi yapılır. Anjiografi esnasında damar içinden (endovasküler) stent ve balon tedavisi ile cerrahiye gerek kalmadan hastaların birçoğu girişimsel radyologlar tarafından tedavi edilebilmektedir.
Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top