Anjiografi Hakkınızda Bilmeniz Gerekenler

Anjiyografi İşlemi Nedir?

Anjiyografi, genelde kasıktan ve bazen de koldan iğne, damar kılıfı ve kateter yardımı ile damara girilerek vücudun istenen bölgesindeki damarın içine kadar kateter ilerletilerek kontrast madde (renkli ilaç ) verilmesi o damarın X-ışını kullanan özel bir kamera ile video ve filmlerinin çekilerek incelenmesi işlemidir. Anjiografi tanısal bir işlemdir tedavi edici değildir. Doktor kataterin nereye yönlendiğini nasıl görebilir?
İşlem bir röntgen kamerası kullanılarak gerçekleştirilir. Doktorunuz, katateri bu kamera aracılığı ile görüntüleyerek yönlendirir. Siz kataterin bu hareketinin farkında bile olmazsınız, ağrı hissetmezsiniz.

Katater yerine yerleştirildikten sonra ne olur?
Katater yerine yerleştirildikten sonra doktorunuz katater aracılığı ile vücudunuz için zararlı olmayan bir boyalı maddeyi, kataterin içerisinden enjekte edecektir. Bu boya kan ile karıştığında, damar sistemimiz, röntgen kamerası tarafından görüntülenip kaydedilebilecektir. Doktorunuz değişik açılardan film kayıtları yaparken bu boyalı maddeyi birkaç kez enjekte edecektir. İlaç verilirken sıcaklık basması hissi olabilir ancak hemen (20-30 sn’de) geçer. İşlem Ağrılı mıdır?
İşlem öncesinde giriş yeri uyuşturulduktan sonra ağrı duyulmaz. Sadece giriş yerinde bir basınç hissedilir.

Anjiyografi İşlemi Riskli midir?

Anjiyografi işlemi % 95-99 oranında risksiz bir işlemdir. Anjiyografi işlemi ile ilgili genel riksler; renkli ilaca bağlı alerjik reaksiyonlar, giriş yerinde kanama, enfeksiyon ve nadiren damarlar ya da organlarda oluşabilecek zararlar olarak sıralanabilir. Anjiyografi işleminin tüm tıbbi girişimlerde olduğu gibi riskleri vardır ancak bu risk, teknolojik gelişmeler ve sahip olunan büyük deneyimler sonucu son derece düşüktür. Ölüm, kalp krizi, felç gibi önemli komplikasyonların (istenmeyen olay) oranı onbinde beş (5/10.000) ile binde bir (1/1000) arasındadır. Ancak unutulmamalıdır ki damarlardaki teşhis edilmemiş ve dolayısı ile tedavisi yapılamamış hastalıkların hastaya getireceği risk, anjiyografinin riskinin çok çok üzerindedir.

İşleme Nasıl Hazırlanmalıyım?

Hastaların işlemden önce duş almaları ya da yıkanmaları önerilir. İşlemden önceki gece yarısından itibaren bir şey yiyip içmeyiniz. Almanız gereken ilaçları az miktar su ile kullanmanızda sakınca yoktur. Hastalar işlemden önce etek (kasık) tıraşı olmalıdır. Ateşli bir hastalığınız varsa ya da öksürüyorsanız durumunuzu doktorunuza bildiriniz. İyot alerjisi, anjiyografi işleminde kullanılan renkli ilaç alerjisi gibi durumlarınız varsa mutlaka doktorunuzu önceden uyarınız. Aldığınız ilaçları anjiyografi işleminin öncesinde doktorunuza bildiriniz. Tereddüttünüz varsa tüm ilaçlarınızı kutularıyla birlikte işleme gelirken yanınızda getiriniz. Şeker hastalarının ilaç dozları ayarlanmalıdır. Örneğin; insülin genelde yarı dozda verilir. Şeker hastaları kullandıkları tüm ilaçlar konusunda doktorlarını bilgilendirmelidirler. İşlemden önceki gece yarısından önce bol sıvı almaya özen gösterin. Şeker hastası ya da böbrek hastası iseniz doktorunuzu uyarınız. Çoğu hastamızın anjiografi masasına yatmasının tek nedeni sigaradır. Bu işlem öncesinde kalıcı olarak sigarayı bırakın. Genel olarak, kalp ve yüksek tansiyon ilaçlarının anjiyografi işlemi ile etkileşimi yoktur ve kesilmemeleri gerekir. Öte yandan; aspirin, kumadin, heparin, gibi kanı incelten, pıhtılaşmayı önleyen ilaçların işlemden önce kesilmeleri gerekebilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız işlemden önce doktorunuzu uyarınız.

Anjiografi işlemi ne kadar sürecek?

Her işlem için farklı olmak üzere yaklaşık 30-60 dakikadır.

Katater ne zaman çıkarılacak?

Stent yerleştirme işlemi yaklaşık bir saat sürer. Nadiren uzun sürdüğü hastalar olabilir. Eğer daha önceden tanı için anjiyografi yapılmamışsa, önce bu işlem yapılır.

Stent yerleştirmede 3 basamak vardır;

İşlem bittiğinde damar kılıfı yerinden çıkartılarak, kanamayı önlemek için giriş alanına basınç uygulanacaktır. Uygulama alanı kasıkta ise, bir süre bunun üzerine, yine kanamayı önlemek için kum torbası konacaktır. 6-8 saat süre ile bu bacağı hareket ettirmeden yatmanız gerekecektir. Giriş yapılan alan kol ise buraya sıkı bir sargı uygulanacaktır.
Anjiyografik kontrolün yapılarak kateterin ve kılavuz telin geri çekilmesi.

İşlemden Sonra Ne Olacak?
İşlem sonrası hastalar servislerine dönecektir. Bu hastaların bakım kat hemşireleri tarafından yapılacaktır. Yine, kat nöbetçisi doktorları tıbbi bakımı üstlenecektir. Ayaktan gelip de hastanede yatmayan hastalar 6-8 saat boyunca yatakta yatmalı, anjiyografi işlemi yapılan kol ya da bacak kıvrılmamalı ve hareket ettirilmemelidir. Hastanın tuvalet gereksinimi yataklarında, sürgü ve ördek aracılığıyla karşılanmalıdır. Bu sürenin sonunda hastanede kalan hastalar oda içerisindeki tuvalete gidebilir ve yatak içinde serbest hareket edebilir. Evlerine giden hastaların da ertesi gün yataklarında dinlenmeleri gerekir. Hastaneden ayrıldıktan sonra 24 saat süre ile işlemin yapıldığı bölgeyi zorlamamanız önerilir. 24 saat sonra işlem yerindeki bandı çıkarabilir, banyo yapabilirsiniz. Girişim yerinde, bazen kanın deri altına sızmasıyla morluklar, sertlik olabilir. Bunlar önemli değildir. Morlukların tamamen geçmesi bir kaç hafta alabilir. Ancak işlem yerinde kanama, şiddetli ağrı, ani şişlik olursa hemen hastaneye gidilmelidir. Bir hafta boyunca aşırı hareket ve spordan kaçınılmalıdır.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyım?

İşlem yerinde kanama başlarsa kanayan yeri elinizle basınç uygulayın ve hastanenin acil servisine başvurun. Doktorunuzla vakit kaybetmeden temasa geçin. Bunun dışında, işlem yerinde kızarıklık ya da ağrı oluşursa akla kesi yeri enfeksiyonu gelmeli ve mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. İşlem için giriş yapılan kol ya da bacağınızda ağrı, morarma ve/veya soğukluk hissi olursa vakit geçirmeden hastanenin acil servisine başvuru yapın. Aynı şekilde, giriş yerinde şişlik ve elle kontrolde damar içi kan akım türbülansına ait titreşimli ses hissi alınırsa yine vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Doktorum test sonuçlarını bana anlatacak mı? Evet. Anjiografi işlemleri bittikten sonra, işlemi yapan doktor sonuçları ve önerdiği tedavi şekillerini (ilaç tedavisi, balon anjioplasti, stent veya cerrahi tedavi) açıklayacaktır. Sizinle tedavi seçeneklerini tartışacaktır ve anjiyografi raporu verilecektir.Copyright © 2016 Seta Ajans. All Rights Reserved.

Back to top